Registrace  Obnovení hesla
ico_user Jindřich Radič
ico_date 24. 10. 2012 | 20:00
Další
 

Povídání o přípravě na Mistrovství světa v kulturistice 2009 NABBA

Skutečná příprava na Mistrovství světa začala přesně v ten den, co jsem vcelku úspěšně startoval na Mistrovství Evropy v benčpressu, ve slovenském Bardějově, které se konalo 12.5. Byli jsme tam společně s Katkou Kyptovou, která se na svět také připravovala. Obdivoval jsem její disciplínu. Za celé dva dny snědla jen pár kousků masa se zeleninou, přesto zvedla svých standardních, téměř 140 kilo, a soutěž vyhrála. Já se až do té doby cpal rýží a těstovinami, bál jsem se, že bych nemusel mít energii a sílu.
Roman a Katka
 
Svět se konal 13.6 - Měl jsem tedy zhruba 5 týdnů, abych spálil maximum tuku a současně udržel svaly, kterých už tak není mnoho. Skoro škoda, že nezávodíme ve váhových kategoriích, šel bych do pětašedátky a bylo by. Dietu jsem rozjel standardně, ale podle přísně připraveného plánu. Začal jsem na 350g sacharidů denně, a plánoval každý týden zhruba 50g ubrat. Veškeré dietní postupy konzultuji s jedním z nejlépe připravených závodníků, Lubomírem Krhutem. Jeho reakce nebyla nejpříjemnější: „Toho cukru je hrozně moc, to nemám ani v objemu!“ Já měl ale pocit, že bez cukru nemám energii, šťávu a sílu, na poměrně tvrdé tréninky, na kterých se až do poslední chvíle snažím manipulovat s nejtěžšími váhami. Navíc i král králů, absolutní mistr světa Tomášek Burešů (no jo, je to tak, vtírám se, ale ty bys to neudělal, když chceš, aby ti poradil, abys byl taky tak svalnatej?) mi říkal, že cukry jsou v přípravě kulturistů dost podceňované a přitom jejich význam je nezpochybnitelný. Ale jak jinak spálit ty hromady sádla za tak krátkou dobu? Běhat mi nebaví a tuky nejím už asi deset let. Postupně jsem tedy cukry stahoval rychleji a zhruba tři týdny před závody už prožíval každodenní útrpnou hypoglykemii, a modlil se, aby to už skončilo. Opět jsem si přísahal, že je tohle moje poslední soutěž, jako každý rok, a dnes už můžu říct, že jsem si opět, jako každý rok, jenom lhal…
MS 2009
 
Tréninky byly tvrdé. Ono mě ani nebaví trénovat s nějakými lehkými váhami a pumpovat. Prostě naložím, co zvládnu a jedu až do doby, kdy cítím, že zátěž nezvednu. V přípravě na kulturistické závody mám ještě takovou jednu vychytávku, vcelku nepříjemnou, ale zábavnou a účinnou: po absolvování těžké série snížím zátěž o nějakých 20% a pokračuji ve cvičení, až do úplného vyčerpání. Každý trénink přidávám jednu takovou sérii, takže tréninky mají stoupající intenzitu a svým způsobem tak zabráním stagnaci. Ale riziko přetrénování a zranění tu je. Samozřejmě mě bolelo úplně všechno, především ramenní kloub, kolena, a nějaké šlachy nebo vazy pod bicepsem. Tohle ale beru tak, že to ke sportu patří, a i když to není správné, tréninky kvůli tomu nevynechávám, jen se snad snažím najít jiné cviky nebo třeba jen úchopy, kde by bolest byla snesitelnější.
MS 2009 Roman a Lubomír
 
6.6 byla republika, kde jsem vyhrál a úspěšně se nominoval na svět. Já vím, konkurence moc nebyla (i když Jakub je páníček kulturista!) ale s formou jsem nebyl spokojený vůbec, takže hlavně nominace potěšila. Velmi příjemná byla i slova Jindry Popeláře a Toma Bureše, kterým se mé obtloustlé, málo rozvinuté svalstvo vcelku líbilo. Já si z toho dělám trošku srandu, ale chtěl bych říct, že Jindrovi rady a Tomášova povzbudivá slova byly neskutečnou vzpruhou do dalších dvou týdnů kruté diety (ještě nás čekal fantastický BAI hned po světě). Každý, kdo někdy držel dietu a současně musel trénovat, to zná. Je to peklo. Ale když víš, že je někdo, kdo ti nějak fandí a třeba i věří, že se dobře připravíš a neuděláš ostudu, není ten kotel tak rozpálený a vydržet se to dá. Potřebujeme prostě motivaci. Přítelkyně tě seřve, že jsi zlej, ať už se na tu dietu vykašleš (a že sní nespíš, jsi moc unavenej, no), mamka, co ani neví, že děláš nějaký sport ti pořád nabízí nějaké sušenky nebo kachnu, co v neděli napekla pro tebe, když si přeci říkal, že se na chvíli stavíš… Hmm, to je kulturistika. Především odříkání, ale ten fantastický pocit, když to máš za sebou a cpeš se všemi těmi dobrotami… Upřímně, nedělám to kvůli výsledku, dělám to kvůli tomuhle pocitu, nic lepšího fakt není. Asi proto nemám výsledky, no…
Zákulisí MS 2009
 
Svět byl nádherný, stejně tak BAI. Viděl jsem spoustu skvěle připravených borců, stál jsem na půl metru od Vlada Flimela a Toma Bureše… řeknu Vám, už třetí den po závodech jsem šel trénovat, taková to pro mě byla motivace. Na obou závodech jsem skončil pátý, takové umístění pro mě bylo úspěšné a především motivující. S velkou radostí jsem přijal nabídku Jindry Popeláře, který mi nabídl pomoc s tréninky a výživou na sezónu 2010. Připravím se, to je přece jasné. A těším se na to moc. A byl bych hrozně rád, kdyby nás bylo víc. Hodně slýchám, že kluci na přípravu nemají prachy, nebo že nejedou z mnoha jiných důvodů, z nichž mě úplně nejvíc mrzí to, že řeknou, že na to nemají fyzicky a byli by poslední. To je přeci důvod k tomu, pořádně dřít a pracovat na sobě, zlepšovat se… Vzpomínám na svoje první závody, v roce 2001. Kolik nás tam tehdy bylo v kategorii? 17? To bylo něco…Kulturistika je tvrdý a náročný sport, ale přesně, jak říká Lubomír: „Padat na hubu z hladu, přesto jít trénovat, naložit na dřep 200kg a cvičit tak, až se z toho pozvracíš, to je frajeřina, kterou dokážou jen praví chlapi! Přesně tak, v tom je ta krása, i když je to značný paradox. U televize s pytlíkem buráků tenhle pocit nezažiješ, ani když sleduješ Terminátora 4 a v duchu se vžíváš do jeho postavy, a ti při akčních scénách vstávají vlasy na hlavě a adrenalin vtéká do žil.
Pojďte si zazávodit, chlapi!
Hodnocení prodejců
    hhhhhhh34        26. 04. 2009 | 10:16
KobeZeus
− − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − −
    hhhhhhhh        07. 11. 2008 | 16:35
admin
− − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − −
    hhhhhhh34        06. 11. 2008 | 21:37
l.topinka
− − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − −
    hhhhhhh12        21. 10. 2008 | 20:48
Filip Hunal
− − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − −
Příspěvky ve fóru
29. 10. 2009 | 14:07
Nightfall 
− − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − −
27. 10. 2009 | 17:16
Jindřich Radič 
− − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − −
27. 10. 2009 | 13:07
Nightfall 
− − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − −
Poslední komentáře
03. 06. 2009 | 06:56
Roman Maršálek 
− − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − −
03. 06. 2009 | 06:51
Roman Maršálek 
− − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − −
30. 05. 2009 | 14:00
Lubomír Beránek 
− − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − −
Copyright© Pro Body® 2008-2018.
Všechna práva vyhrazena.
Online: 1 | Celkem: 3850825
Pro Body hostuje eBoundHost.com.
Odkaz: NUTRIS ®.net
Kontakt
www.nutris.net